Світловодськ - сайт міста

www.svitlovodsk.osp-ua.info

Історичними попередниками міста - є Крилов (з 1822р Новогеоргіївськ), перенесений із зони затоплення водосховищем Кременчуцької ГЕС, село Таборище (на його місці було розпочато будівництво ГЕС і селища гідробудівників.) Спорудження гідроелектростанції розпочато в 1954р. Попередні назви Світловодська - Хрущов і Кремгєс.

Перша писемна згадка про край датується 1190р. "Київським літописом" і представляє землі на яких виник Крилов - місцем для ловів (полювання) князів .

Як місто, Крилов був започаткований в червні 1615р. : "коли Польський король на прохання старости Чигиринського Даниловича дарував Крилову Магдебурзьке право. В 1625р. біля села Таборища відбулася битва козаків з Польським військом, яка відома під назвою прийнятої угоди-Куруківська. Відомо, що в Крилові була козацька скарбівниця. Село Таборище своєю назвою зобов'язане табору козаків. Так 1647 роком датується перебування в Криловській фортеці в ув'язненні Богдана Хмельницького.

На місці теперішнього спортивного комплексу стояла церква в стилі українського бароко, збудована на кошти Петра Сагайдачного. Про неї писав поет-земляк, "Почесний громадянин" Світловодська Віктор Соколов.

В 1732р. слобода була підпорядкована Миргородському полку, а в 1741р. стала сотенним містечком під назвою Крилов шанець. З 1754 року в Крилові перебуває штаб сербських граничарів-пандурів. Більшість сіл району перетворюється в шанці, змінючи не лише свій уклад а і назви.

У 1821р. місто було віднесене до Орденського кірасирського полку , доля якого була пов'язана з перебуванням у ньому майбутнього поета А.Бета, в спогадах якого є опис тогочасного міста.

Місто здобуло славу завдяки ремісникам, особливо столярам і бондарям, , екіпажних справ майстрам. Табурище відоме майстрами з обробки граніту, гончарних глин. За даними1910р. в Новогеоргіївську щороку проводилось 10 ярмарків.

Селище Власівка підпорядковане міській раді, бере свій початок з середини XVI століття, коли козак на прізвисько Власенко, заснував поселення. Власівський кар'єр -місце, де знайдено найбільшу на території області кількість решток викопних тварин бізонів, турів, мамонтів.