www.svitlovodsk
Головна
Робота
Міські оголошення
Форум
 Візитівка міста  Історія міста  Символіка міста  Карта міста

bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

     
 Міська громада
    Засоби масової інформації
    Громадські організації
    Політичні партії
    Видатні люди
    Визначні дати
 
Гуманітарна сфера
    Освіта та наука
    Охорона здоров’я
    Культура
    Історичні пам’ятки
    Спорт
 
Сервіс та дозвілля
    Торгові центри
    Ресторани
    Кінотеатри
    Інтернет-послуги
 
Туризм та відпочинок
    Санаторії
    Будинки відпочинку
    Готелі
    Екскурсії
    Музеї
    Храми
 
Транспорт
 
Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

   Міські новини   
 
24.02.2016 17:58
Світловодськ:Пилип Орлик — один із найвизначніших борців за волю України

 Продовжуємо тему перейменування вулиць. Рішенням міської ради №79 від 14 січня 2016 року у Світловодську ім’я гетьмана Пилипа Орлика носитиме провулок Пархоменка.

Пилип Орлик посідає особливе місце серед українських гетьманів. Він-гетьман-емігрант, послідовний борець за ідею незалежної України, автор незвичайної угоди гетьмана з козацтвом, яка в історії дістала назву першої Конституції української держави. 

Пилип Орлик народився 11 жовтня 1672 року в селі Косуті Ошмянського повіту на Віленщині (нині Вілейський район, Мінська область, Білорусь). Батько його служив у війську короля Речі Посполитої і загинув під час польсько-османської війни в битві під Хотином у 1673 році. Мати була з литовсько-білоруського шляхетного роду, вона дбала про те, щоб син здобув гідну освіту. Закінчивши Києво-Могилянський колегіум, Пилип Орлик спочатку працює кафедральним писарем київської митрополії, потім — старшим канцеляристом у генеральній військовій канцелярії, а з 1706 року він-генеральний писар Війська Запорізького.

Гетьман Іван Мазепа надав Орлику маєтки у Чернігівському, Ніжинському і Стародубському полках. Вони були однодумцями і старий гетьман розумів, що в особі Орлика має надійного помічника. Імпонувала й висока освіченість молодого генерального писаря. 

Після подій шведсько-російської війни 1708-1709 років і Полтавської битви , нещасливої для Мазепи, весь табір прихильників гетьмана опиняється на території Туреччини в Бендерах. Тут з розпачу помирає Іван Мазепа і 5квітня 1710 року новим гетьманом обирають Пилипа Орлика. Тоді ж і було укладено угоду між ним, як державцем, і рештою козацтва, закинутого недолею на чужину. Угода мала назву "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького", цей документ дістав назву Конституції Пилипа Орлика , це взагалі була перша українська Конституція та одна із перших в Європі. 


 


Конституцією Пилип Орлик зобов’язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців , боротися за політичне і церковне відокремлення України від Московії. Створення цього документа –значна заслуга гетьмана в історії України.

 


На початку 1711 року Орлик розпочинає спільний похід запорожців і татар проти росіян на Україні. В поході взяли участь Туреччина, Кримське Ханство, Швеція та частина польського війська. Шведський король брав на себе зобов’язання вести війну доти, доки Україна не буде звільнена від московського панування, а турки і татари обіцяли підтримку в цій боротьбі. Однак через військову невдачу та зраду татарських союзників гетьман зазнав поразки. 

 


 


Протягом наступних років Орлик разом із групою прибічників шукав підтримки справи всього свого життя –відновлення української державності -у різних європейських володарів. Плануючи дії, спрямовані на звільнення України від Московського ярма, гетьман змушений був поневірятися по світах, жити на чужині. Наприкінці життя переїхав до Ясс, де й помер у травні 1742 року.

 


У Києві ім’ям Пилипа Орлика названо вулицю, на якій знаходиться Верховний Суд України. У червні 2011 року до 15-ої річниці Конституції йому було відкрито пам’ятник на перетині вулиць Пилипа Орлика та Липської. 

 


 


 


Інтенет - видання Світловодська


 

 
Міська влада
   Міський голова
 
Економіка міста
   Основні галузі
   Підприємства
   Банки та фінансові організації
 
Кременчуцька ГЕС
 
     Міські служби
 
     Фотогалерея
 
Українські міста в Iнтернеті


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика


 
META-Ukraine